Jak wybrać odpowiednią włóczkę?

Jak pewnie wiecie, włóczka włóczce nie jest równa. Każdy rodzaj włókna posiada swoje naturalne właściwości, co przekłada się potem na komfort użytkowania udziergu. Z tego względu bardzo ważny jest wybór odpowiedniej włóczki, zanim przystąpimy do wykonania projektu. Różne rodzaje włóczek posiadają odmienną strukturę, zapewniającą stabilność formy, trwałość, a także określone właściwości termiczne.

Jakie są rodzaje włóczek?

Włóczki można podzielić na 2 główne rodzaje oraz ich odmiany, a mianowicie włóczki naturalne (pochodzenia zwierzęcego i roślinnego) oraz włóczki syntetyczne.

 

 

  1. Włóczki naturalne
  • Włóczki pochodzenia zwierzęcego

Do włóczek pochodzenia zwierzęcego należy oczywiście zaliczyć wełnę. Doskonale pasuje do robótek na chłodne dni, czyli do wykonania swetrów, szali, czapek itd… Zdarza się, że niektórzy odczuwają ją jako „gryzącą”, choć często wystarczy spróbować wersji superwash. Tak więc, włóczka wełniana dzieli się na kilka podgrup.

  • Wełna owcza:

Wełna szetlandzka – jest to gęsta oraz mocna odmiana pozyskiwana z owiec żyjących na wyspach szetlandzkich;

Wełna merynosów – ta delikatna odmiana jest bardzo miła w dotyku i puszysta, co więcej niegryząca (chociaż znajdą się i tacy których podgryzie). Pozyskuje się ją z owiec pochodzenia australijskiego oraz nowozelandzkiego;

  • Wełna z alpak:

To odmiana bardzo trwała, cienka i miękka. Często kierowana dla alergików, ponieważ nie wywołuje reakcji alergicznych.

  • Wełna kozia:

Moher – bardzo popularna włóczka dawniej kojarzona z beretami, aktualnie z lekkimi puchatymi sweterkami. Powstaje z kozy angorskiej. Jest puszysta, bardzo lekka oraz delikatna;

Kaszmir – to jedno z najdroższych włókien pozyskiwanych z kóz kaszmirskich. Wysoka cena wynika z tego, że z jednej kozy, pozyskuje się relatywnie małą ilość wełny. Robótki wykonane z kaszmiru są lekkie, ciepłe i doskonale się układają. Obiekt marzeń wielu dziewiarek.

  • Wełna królicza:

Wełna królicza inaczej nazywana angorą wytwarzana jest z królika angorskiego. Wyróżnia się cienką i delikatną strukturą. Wygląda pięknie, ale jednocześnie niesamowicie „kłaczy”.

Do włóczek pochodzenia zwierzęcego należy również zaliczyć jedwab. Powstaje on z włókien wytwarzanych przez poczwarkę jedwabnika. Jest wyjątkowo ciepła oraz bardzo delikatna. Niestety jedwab podatny jest na działanie promieni słonecznych oraz źle znosi prucie i przerabianie kilkukrotne jednego motka. Dlatego przy pracy z włóczką jedwabną lepiej nie popełniać błędów.

 

Popularne włóczki naturalne w naszym sklepie

pasmanteria drops alpaca 3720 włóczka drops alaska 69 wloczka drops karisma 82 pasmanteria

DROPS Alpaca Uni 3720 – średni róż
16,29 zł

DROPS Alaska Uni 69 – perłowa biel
9,59 zł
DROPS Karisma Uni 82 – bordowy
11,19 zł

 

  • Włóczki pochodzenia roślinnego

Do włóczek pochodzenia roślinnego można zaliczyć trzy grupy takie jak:

  • Len:

Włóczki lniane są mało elastyczne, ale za to wytrzymałe. Wykazują również dużą sztywność, która maleje wraz z ilością prań. Włóczki lniane wykazują także właściwości antyalergiczne.

  • Bawełna:

Bawełniane włóczki to jedne z najbardziej popularnych. Wykonane są oczywiście z włókien bawełny. Są gładkie w dotyku, miłe oraz dość wytrzymałe. Nadają się do różnorodnych robótek, począwszy od dziecięcych zabawek, letnich bluzek,  aż po różnorodne ozdoby.

  • Bambus:

Bambusowe włóczki wytwarzane są z włókien bambusa w sposób chemiczny, poprzez pozyskanie włókien celulozy. Są to miękkie włóczki, podatne na rozciąganie i wykazujące dużą przepuszczalność powietrza. Oczywiście nie gryzą i posiadają delikatny połysk.

Wybieramy włóczki

Włóczki roślinne dostępne w naszym sklepie

wloczka drops safran 04 wloczka drops muskat 07 pasmanteria drops belle 13
DROPS Safran Uni 04 – zielony
6,89 zł
DROPS Muskat Uni 07 – jasnożółty
9,59 zł
DROPS Belle Uni 13 – ciemny dżins
9,69 zł

 

  1. Włóczki syntetyczne

Włóczki syntetyczne są tańsze od włóczek naturalnych oraz oczywiście nie uczulają oraz nie podrażniają skóry. Niestety nie wykazują tak dobrych właściwości termicznych co ich naturalne odpowiedniki. Co prawda producenci są już w stanie wyprodukować włóczki do złudzenia przypominające wełnę, ale nadal jest to plastik, w którym się pocimy… Można je jednak często i bez obaw prać w pralce. Sztuczne włóczki dzielą się również na kilka kategorii, a mianowicie:

  • Włóczki Akrylowe

Jest to włóczka bardzo tania i posiadająca szeroką gamę intensywnych kolorów. Niestety nie cieszy się dużą sympatią, ponieważ nie przepuszcza powietrza i lubi się mechacić. Z zalet można wymienić to, że nie uczula oraz może być prana w pralce.

  • Włóczki poliestrowe

Są to włóczki fantazyjne o futerkowym charakterze. Wyroby na ich bazie są miłe w dotyku oraz mięciutkie. Świetnie nadają się do wykonywania zabawek i tu na uwagę zasługuje włóczka Himalaya Dolphin Baby.

Włóczki syntetyczne w naszym sklepie

wloczka himalaya dolphin baby 312 lovieczka drops delight 04 pasmanteria drops fabel 162
Himalaya Dolphin Baby 312 – koralowy
14,99 zł
DROPS Delight Print 04 – jasnoniebieski
14,49 zł
DROPS Fabel Print 162 – błękit oceanu
11,99 zł

 

Zacznij od tego, co chcesz wykonać z włóczki

Jeżeli planujemy wykonać skarpetki do codziennego użytkowania, to z pewnością muszą być one trwałe. Do tego typu robótki najlepiej sprawdzi się więc włóczka posiadająca dodatki syntetycznych włókien. Dzięki temu wykonane skarpetki będzie można prać w pralce, a w dodatku szybko się nie przedziurawią. W tym celu najlepiej jest zastosować włóczki skarpetkowe: DROPS Fabel, DROPS Delight, DROPS Alpaca, DROPS Baby Merino, DROPS Flora , DROPS Nord.

Do prac wymagających miękkich włóczek, które możemy prać w pralce, najlepiej jest wykorzystać modele z merynosa, czyli DROPS Baby Merino czy też DROPS Cotton Merino. Doskonale nadają się do wykonania ubranek dla dzieci. Nie podrażniają one delikatnej skóry, zapewniając ciepło i uczucie przyjemnego otulenia.

Równie często na drutach wykonujemy czapki i rękawiczki dla dzieci oraz dorosłych. Tutaj niezwykle ważne jest, aby dobrać włóczkę o zwartym splocie, wytrzymałą oraz umożliwiającą pranie odzieży w pralce, czyli superwash. Tutaj warto więc wybrać włóczki  DROPS Karisma , DROPS Andes, DROPS WISh, DROPS Air, DROPS Nepal.

Jaką wybrać włóczkę

Jaką jednak wybrać włóczkę, jeżeli planujemy wykonać letnią odzież w postaci bluzeczki czy topu? Jest to zazwyczaj odzież przewiewna i lekka, nie możemy więc stosować grubych włóczek. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się modele bawełniane o długich włóknach bądź też włóczki z dodatkiem bawełny. Wybrać więc możemy błyszczącą wiskozę jak DROPS Belle , len lub włóczkę marceryzowaną lekko połyskliwą DROPS Muskat. Ja w tym sezonie zachwycam się szczególnie DROPS Safran.

Wiele osób wykonuje z włóczki także liczne poncha, szaliki oraz szale. Jest to rodzaj dodatków do odzieży, które są zazwyczaj luźne oraz miękkie w dotyku, a także bardzo delikatne. W takim wypadku warto postawić na włóczkę miękką, o długim włosiu. Może to być mieszanka alpaki z jedwabiem. Z ogólnodostępnych modeli włóczek, które doskonale nadadzą się do tego typu odzieży, można wybrać modele DROPS Air, DROPS Brushed Alpaka Silk lub DROPS Kid-Silk.

Na rynku dostępne są również włóczki z Alpaki, które to wyróżniają się pięknymi włóknami luźno przędzionymi. Ich wykorzystanie do robótki gwarantuje, że wykonamy odzież wyglądającą na znacznie lżejszą oraz delikatniejszą, czyli na przykład eleganckie sweterki do pracy lub na szczególne okazje.

Jeśli planujemy wykonać z włóczki dodatki takie jak kapcie, torby bądź inne elementy, które można filcować, to najlepszy rezultat, uzyskamy wybierając miękkie włókna z czystej wełny, luźno przędzionej, które nie zostały poddane obróbce superwash. Mogą to być włóczki DROPS Andes lub DROPS Nepal.

Oczywiście powyższe przykłady są tylko poglądowe. Możecie wybrać inne włóczki. Na etykietkach podane są informacje o składzie danej włóczki, jej właściwościach oraz zastosowaniu. Co więcej, znajdziecie tam również instrukcje prania oraz konserwacji.

Przeczytaj również

0