Poznajemy rodzaje drutów do dziergania oraz ich zastosowanie

Rozpoczynając przygodę z dzierganiem z pewnością mamy wiele różnorodnych pytań. Niektóre z nich dotyczą doboru odpowiednich drutów, a jest ich kilka rodzajów. Warto więc wiedzieć, czym się różnią, do czego służą konkretne modele oraz jakie są ich zalety i wady. Najlepszymi drutami są oczywiście te, którymi najlepiej się nam pracuje i po które najczęściej sięgamy. Zanim jednak będziemy mieli te idealne, musimy potestować kilka modeli. Ten wpis powinien ułatwić wam to zadanie.

Druty proste i okrągłe

Z najzwyklejszymi drutami praktycznie każdy z nas miał raz w życiu kontakt. Czy to widząc je u swojej babci, czy też w filmie. Budowa drutów ma dość zasadniczy wpływ na ich przeznaczenie, dlatego warto umieć je rozróżniać.

A więc, druty możemy podzielić na:

  • Proste – są to, druty klasyczne proste i pończosznicze;
  • Okrągłe, czyli druty z żyłką;
  • Druty pomocnicze

Każdy z wymienionych drutów posiada inne właściwości i preferowany jest do konkretnego rodzaju robótki.

Druty proste, budowa i zastosowanie

Do drutów prostych należą klasyczne druty proste, które zakończone są okrągłą główką. Przypominają wielką szpilkę. Do tej grupy zaliczają się również druty pończosznicze.

Druty proste to najstarsze znane rodzaje drutów. Są z jednej strony ostro zakończone, a z drugiej posiadają tępe zakończenie, co chroni przed zsuwaniem się oczek. Ich główne przeznaczenie ukierunkowane jest na dzianiny robione w rzędach.

Do wad klasycznych drutów można zaliczyć dość utrudnione korzystanie. Podczas pracy spory ciężar robótki spoczywa na drucie, przez co obciążone ręce szybko się męczą. Jak więc można się domyślić, nie są wskazane osobom, które posiadają zwyrodnienie stawów. Co więcej, ich znaczny rozmiar sprawia, że podczas transportu mogą się odgiąć lub złamać.

Druty proste do dziergania

Druty pończosznicze – odłam drutów prostych

Druty pończosznicze są ostro zakończone z obu stron, sprzedawane po 4 lub 5 w komplecie. Ich długość wynosi od 10 do 25 cm. Rozmiar dobieramy oczywiście do wielkości naszej robótki.

Tego typu druty pończosznicze skierowane są w głównej mierze do prac w małych okrążeniach, czyli do wykonywania skarpetek, rękawiczek, czy podczas wykańczania czapek. Są także dobrym zamiennikiem drutów warkoczowych.

Niektóre osoby uważają je jednak za nieporęczne, ponieważ z metalowych drutów pończoszniczych robótka lubi się zsuwać. Można jednak wybrać modele bambusowe, które hamują zsuwanie się naszej pracy.

Jak powinniśmy dbać o druty proste?

Nasze druty powinniśmy przechowywać w suchym miejscu, w szczególności, jeśli posiadamy druty metalowe, które mogą zardzewieć. Co więcej, nasze druty powinny znajdować się w odpowiednim pojemniku położone na płasko. Ułożone pionowo i wkładane szpicem do dołu mogą się stępić lub odkształcić.

Druty proste

Poznajmy druty okrągłe

Druty okrągłe inaczej nazywane drutami z żyłką to bardzo uniwersalne modele, które są w stanie zastąpić praktycznie każdy inny rodzaj drutów prostych, pończoszniczych bądź do warkoczy. Doskonale nadają się do pracy w okrążeniach, czyli do wykonywania dekoltów, czapek, swetrów, spódnic czy rękawów, które nie wymagają szycia. Nadają się także do pracy w rzędach oraz do małych okrążeń jak druty pończosznicze. Co więcej, nasza robótka zbiera się na drucie i układa na nogach, więc ręce nie są obciążone, co daje spory komfort pracy. Dodatkowo druty te są mniejsze od klasycznych przez co z łatwością schowamy je do torebki.

Warto również wspomnieć, że dostępne są na rynku druty z obrotową końcówką. To rozwiązanie sprawia, że żyłka nie skręca się.

Jakie są dostępne długości drutów okrągłych z żyłką?

Ze względu na rozmiar drutów okrągłych, możemy wydzielić dwie grupy.

  1. Wedle długości żyłki:
    • Żyłki 40, 50 cm – do niewielkich okrążeń (czapki, rękawy);
    • Żyłki 60, 80, 100, 120 cm – do dużych projektów (swetry, koce).
  2. Wedle długości druta:
    • Druty krótkie – do małych okrążeń. Świetnie nadają się do wykonywania czapek, rękawów. Wyposażone są w krótkie żyłki (40-50 cm).
    • Druty długie – jest to standardowy rozmiar wykorzystywany do dużych okrążeń np.: do wykonywania swetrów. Długie druty okrągłe mają długie żyłki.

Druty okrągłe z żyłką

Druty wymienne

Druty wymienne to odmiana drutów okrągłych, gdzie możemy miksować wielkość drutów z długością żyłki. Pozwala to dopasowywać rodzaj drutów z żyłką do określonego rodzaju robótki.

Jak dbać o druty z żyłką?

Wybierając żyłki do drutów, powinniśmy zwracać uwagę na to, aby były mocne i elastyczne. Zazwyczaj są to modele nylonowe bądź plastikowe, które z biegiem czasu mogą tracić elastyczność. Wtedy wystarczy na chwilę wstawić je do ciepłej wody. Co ważne, w celu przechowywania żyłek, nie powinniśmy ich zbyt mocno zwijać. Lepiej, aby układały się one luźno. W przeciwnym razie mogą ulec wygięciu.

Druty do warkoczy

Druty do warkoczy służą do przekładania oczek na drugi drut i przerobienia w wyznaczonym momencie. Zazwyczaj są one zagięte na środku. Trzeba jednak pamiętać, że metalowe druty do warkoczy mogą zsuwać się z oczek.

Rozmiary drutów, czyli jaki numer co oznacza

Jak można się domyślić, rozmiar druta wynika z jego grubości, inaczej mówiąc ze średnicy przekroju poprzecznego. Na rynku dostępne są trzy systemy numeryczne dla drutów, a mianowicie:

  • metryczny (mm);
  • amerykański (U.S.);
  • brytyjski (U.K.).

To jakich powinniśmy użyć drutów, zazwyczaj opisane jest na opakowaniu włóczki. Oczywiście im grubsza włóczka tym grubsze druty. Jeżeli jednak nie mamy pewności co do rozmiaru naszych drutów, to warto skorzystać z bardzo prostej miarki do drutów. Dzięki niej szybko określimy, jakie posiadamy właściwie druty i do czego się nadają.

Pamiętajmy, że dobór odpowiednich drutów jest gwarancją udanej robótki oraz lekkiej i przyjemnej rozrywki na długie wieczory. Dlatego warto kierować się wytycznymi producenta włóczki oraz własnymi upodobaniami i doświadczeniem. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie wykonanie wspaniałej robótki!

Przeczytaj również

0