Wybieramy igły i muliny do haftowania, czyli na co zwrócić uwagę

Haftowanie przeżywa aktualnie swój renesans. Sztuka ta na wiele lat zapomniana, powraca do łask. Coraz liczniejsze grono osób zaczęło interesować się haftowaniem bądź też rozpoczyna pierwsze kroki w tym kierunku. I właśnie do osób początkujących skierowany jest ten wpis. Postaram się w nim przybliżyć podstawy haftowania oraz niezbędne narzędzia, które będą potrzebne do pierwszej robótki.

Na czym polega haftowanie?

Zewsząd otaczają nas liczne zdjęcia robótek DIY, to na Pintereście, to w mediach społecznościowych, jak Facebook czy YouTube. Wzrasta także popularność pokazywania się ze swoimi robótkami na różnorodnych filmikach, podcastach czy w stories. Można więc stwierdzić, że haftowanie to nie tylko potrzeba „zabicia czasu” i stworzenia czegoś ładnego. Od pewnego czasu jest to również forma promowania siebie samego oraz sklepów internetowych, które sprzedają niezbędne artykuły do haftowania, wyszywania i dziergania. Wracając jednak do tematu. Haftowanie jest sztuką, która polega na wyszywaniu kolorowych wzorów na różnego rodzaju tkaninach.

haftowanie na tamborku

Oczywiście haftowanie nie jest tak łatwe, jakby to mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Jak we wszystkim początki bywają trudne. Potrzebny jest oczywiście czas, aby nabrać odpowiedniej wprawy z igłami do haftowania i muliną. Poczucie estetyki i zdolności manualne są w haftowaniu mile widziane. Do pogłębiania swoich umiejętności i wiedzy, warto także oglądać różnorodne tutoriale, takie jak na moim kanale: https://www.youtube.com/@lovieczka. Jest to dodatkowa wiedza, która pomoże szlifować nowe umiejętności i poznawać nowe techniki haftu.

Haft możemy podzielić na kilka grup:

  • Haft płaski wykonywany jest bezpośrednio na tkaninie. Jest to najpopularniejsza forma haftowania, do której można zaliczyć haft krzyżykowy, haft łańcuszkowy, haft satynowy czy hafty przed i za igłą;
  • Haft wypukły opiera się o ściegi supełkowe;
  • Haft nakładany wymaga wykorzystania obu rąk. Dodatkowo wymaga on akcesoriów takich jak tamborki, ramki lub krosna;
  • Haft ażurowy, w którym dominują kompozycje ażurowe i koronkowy. W głównej mierze jest to praca białymi nićmi.

Znając więc podstawy, warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, które będą wręcz niezbędne do haftowania. Należy więc zakupić igły i nici do haftowania dobrej jakości, najlepiej znanych producentów. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nas nie zawiodą.

Jakie wybrać igły do haftowania, na co zwracać uwagę?

Dla osób początkujących wyprawa do pasmanterii może niewiele pomóc. Patrząc na półkę z igłami do szycia ręcznego, szybko zauważymy, że właściwie niewiele różnią się od siebie. Wielu producentów podpisuje swoje opakowania, wyjaśniając do czego służy dana igła, co jest sporym ułatwieniem, jeżeli dokonujemy pierwszego zakupu.

W pierwszej kolejności wybierając igły do haftowania, powinniśmy zwracać uwagę na końcówki igieł. Modele z ostrymi czubkami mają zastosowanie w większości haftów, ponieważ łatwo przebijają materiał. Natomiast igły z tępymi zakończeniami stosuje się głównie w hafcie krzyżykowym. Na rynku dostępne są również igły do haftu koralikowego.

igły do haftowania

Ważną kwestią jest również samo ucho igły oraz jej grubość. Zadaniem ucha igły jest przewlekanie nici do haftowania. Ważne jest to, aby ucho było delikatnie grubsze od nitki. Istotne jest więc to, aby grubość igły była dopasowana do muliny, z którą chcemy pracować, ponieważ ta musi swobodnie przechodzić przez materiał. Powinniśmy także wiedzieć, że im wyższy rozmiar igły na opakowaniu tym igła do haftowania jest cieńsza. Dla osób początkujących zaleca się zakup zestawów igieł do haftowania. Dzięki temu oszczędzimy sobie kolejnych wycieczek do pasmanterii, jeżeli okaże się, że źle dobraliśmy igłę. Oczywiście pozostałe igły z zestawu wykorzystamy w kolejnych, przyszłych robótkach, więc jest to dobra inwestycja.

Popularne igły do haftowania w naszym sklepie:

DMC igly do haftu 22 1771/1 DMC igly do haftu 3-9 1765/2 igly do haftu john james chenille 13 jj18813
DMC – Igły do haftu nieostre – 1771/1 rozmiar 22
4,99 zł
DMC – Igły do haftu ostre – 1765/2 rozmiar 3-9
4,99 zł
John James – Igły do wełny – JJ18813 – 2 szt
4,99 zł

 

Przeglądając różnorodne oferty igieł hafciarskich, napotkacie z pewnością na nazewnictwo obcojęzyczne, takie jak:

  • Embroidery – są to igły hafciarskie posiadające długie ucha. Można stosować je z różnorodnymi nićmi;
  • Tapestry – to rodzaj igieł do gobelinów. Zakończone są tępym czubkiem oraz dużym uchem, które umożliwia przewleczenie grubej wełny gobelinowej;
  • Chenille – to ostre igły z długim uchem stosowane do haftowania tasiemkami, grubszymi nićmi oraz wełną.

jakie igły do haftowania

Mulina i kordonki, czyli wybieramy nici do haftowania

Skoro poznaliśmy w przybliżeniu, jakie dostępne są na rynku igły do haftowania, przyszedł czas na nici, czyli mulinę i kordonki. Mnogość odmian, kolorów i marek nie ułatwia podjęcia decyzji zakupowych. Na pewno jednak różnorodność odcieni pozwala stworzyć bardzo misterne dzieła hafciarskie. Warto więc przed zakupem zapoznać się dokładniej z różnymi mulinami i kordonkami.

Muliny do haftowania w rozmaitych kolorach

Jak zapewne każdy wie, mulina to sześcionitkowe nici przeznaczone do haftu krzyżykowego. Sprzedawane są zazwyczaj w pasemkach po 8m. Najlepsze muliny wyróżniają się jakością bawełny. Najtańsze muliny są dość ryzykowne, ponieważ mogą tracić kolor, farbować oraz mechacić się. A więc jak mulina to tylko od znanych producentów.

haftowanie

Rodzaje mulin dostępne w sklepie Lovieczka:

Mulina Ariadna – Jest to mulina produkowana przez polską firmę (lidera na rynku w produkcji nici do robótek DIY). Jakością przypominają muliny Anchor. Najczęściej wykorzystywane są do haftu płaskiego oraz krzyżykowego ze względu na atrakcyjną cenę, oraz zadowalającą jakość. Co więcej, muliny Ariadna występują w szerokiej gamie kolorystycznej, nawet cieniowanej.

Mulina DMC – To kolejna mulina z rodzaju tych lubianych i cenionych. Wykorzystuje się ją do haftu na kanwach oraz tamborkach. Mnogość kolorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Na rynku dostępne są również wspominane już muliny Anchor oraz Puppets, które także cieszą sporą popularnością.

muliny do haftowania

Kordonki do haftowania, jakie wybrać?

Kordonki to skręcane nitki do robótek ręcznych sprzedawane w kłębkach. Zazwyczaj wykorzystuje się je do haftu nakładanego bądź do haftowania napisów. Kordonki można zakupić w różnorodnych grubościach. Im wyższy numer kordonka na etykiecie tym nić jest cieńsza. W trakcie zakupu należy także zweryfikować wagę kordonka oraz potencjalną długość nici. Te liczby ułatwiają obliczenie ilości potrzebnych motków do konkretnego projektu.

Poznajcie popularne muliny z naszego sklepu

zielony kordonek ariadna muza 10 kolor 1404 kordonek kaja 15 biały 0400 aria 5 ariadna 365 kordonek pasmanteria
Kordonek Ariadna Muza 10 – kolor 1404 – zielony
20,99 zł
Kordonek Kaja 15 – kolor 0400 – biały
6,99 zł
Kordonek Ariadna Aria 5 – kolor 365 – jasny wrzos
19,59 zł

 

Najlepsze kordonki do haftowania ze sklepu Lovieczka:

Kordonki Ariadna – są to jedne z najpopularniejszych kordonków, gdzie stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry. Mnogość kolorystyczna na pewno przyciąga kupujących. Co więcej, ten Polski producent zadbał o różnorodne grubości, a także o to, aby obok tradycyjnych kolorów, dostępne były również wersje cieniowane. Najbardziej znane, dostępne w Naszym sklepie kolekcje to Muza 10 i 20 oraz Kaja 15 i Aria 5.

Teraz już wiecie, jak wybierać nici do haftowania oraz igły. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć powodzenia!

Przeczytaj również

0