Czym jest kordonek i co można z niego zrobić?

Haftowanie jeszcze do niedawna było zajęciem naszych babć. To właśnie one tworzyły najwspanialsze działa sztuki swymi wprawnymi rękoma. Z pewnością posiadamy jeszcze utkane przez nie rękawiczki, czapeczki czy sweterki.

Dziś jednak bardzo wiele osób zaczyna haftować dla hobby bądź w celu poprawy budżetu domowego. Z tego względu po szydełka sięga więcej młodych ludzi, ponieważ jest, to zajęcie odprężające oraz kreatywne. Dzięki łatwości zakupu niezbędnych elementów takich jak: włóczki, kordonki czy sznurki i muliny haftowanie stało się niezwykle przystępne. Różnorodność kolorów oraz gatunków włóczek sprawia, że praktycznie każdy może wykreować prawdziwe dzieło sztuki, które zachwyci niejedną osobę. Dużą popularnością cieszą się również prace wykonane z kordonka, wyróżniają się oryginalnością i sporą estetyką.

Czym jednak jest ten kordonek? Jakie dobrać do niego szydełko oraz co można z niego zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Z czego jest wykonany kordonek i czym tak naprawdę jest

Kordonek z języka francuskiego, oznacza nitkę jedwabną bądź bawełnianą skręconą, którą można z powodzeniem wykorzystywać do haftowania lub szydełkowania. Podczas wyboru kordonka, bardzo często zwracamy także uwagę na włókno. Najczęściej są to włóczki powstałe z poliestru, bawełny merceryzowanej bądź też jedwabiu i bawełny egipskiej. Niemniej jednak największą popularnością cieszą się kordonki bawełniane i metalizowane. Z powodzeniem można je wykorzystywać do przeróżnych ozdób. Wynika to z takich właściwości nici jak połysk. W pasmanteriach jak Lovieczka.pl można również zakupić kordonki z cekinami, czy też z brokatem. Za ich pomocą tkniemy nowe życie w starą odzież lub dekoracje, jakie posiadamy w domu.

Jak dobrać kordonek

Różnorodne grubości kordonków i o co w tym chodzi

W sklepach na pewno zauważyliście, że kordonki występują w różnych grubościach. To, jaką wybierzemy, będzie bezpośrednio rzutować na ostateczny wygląd naszej robótki. Liczba zawarta w opisie kordonka oznacza ilość nitek, z jakich składa się przędza. W kordonkach Ariadna stosuje się oznaczenia TEX i DTEX. Są to jednostki wyrażające masę liniową nici, czyli ich grubość. Działa to na takiej zasadzie, że podając masę liniową, możemy określić, ile gramów waży 1 kilometr danej nici. A to oznacza, że im większa waga, tym grubsza nić. Tak więc kordonek Aria 5 posiada oznaczenie 120 tex x 2. Liczba 2 oznacza ilość przędzy składowych, natomiast 120 oznacza, że 1 km każdej z przędz waży 120g, a więc kilometr tego kordonka waży 240 gram. Cyfra stosowana przy nazwie kordonka, określa przybliżoną grubość nici. Im jest niższa, tym grubsza jest nitka. Czyli Muza 20 będzie cieńsza of Muzy 10.

Popularne kordonki w naszym sklepie

czerwony kordonek ariadna muza 20 kolor 343 aria 5 ariadna 365 kordonek pasmanteria ariadna muza 20 0400 kordonek pasmanteria

Kordonek Ariadna Muza 20 – kolor 0343 – czerwony
21,99 zł

Kordonek Ariadna Aria 5 – kolor 365 – jasny wrzos
19,59 zł
Kordonek Ariadna Muza 20 – kolor 0400 – biały
18,99 zł

 

Jaką dobrać grubość szydełka do konkretnego kordonka?

Nie ma uniwersalnego szydełka do każdego kordonka. Jedne kordonki potrzebują cieńszych modeli a inne grubszych i bardziej topornych. Odpowiednio dopasowany model szydełka znacząco ułatwia pracę z kordonkami. Warto więc przetestować kilka szydełek na danej nitce, aby dobrać ten, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Co możemy zrobić z kordonków?

Kordonek to dobry materiał na wiele projektów hafciarskich. Jest w stanie dodać ciepła, oryginalności, a także charakteru naszym robótkom. Szeroka gama kolorystyczna i duża rozbieżność w grubościach pozwala dobrać dokładnie taką nić na jakiej nam zależy. A to z kolei ułatwia większe spersonalizowanie tego co pragniemy wyhaftować.

Przy pomocy kordonka stworzymy: obrusy, firanki, poszewki na poduszki, odzież, dywaniki i wiele innych. Jak więc można zauważyć kordonek to dość uniwersalny materiał, który pozwala kreować liczne ciekawe dzieła!

Przeczytaj również

0