Jaką wybrać włóczkę na kocyk dla niemowlaka?

Jak powszechnie wiadomo, skóra niemowlaczka jest bardzo delikatna i wrażliwa na różnorodne podrażnienia i alergeny. Z tego względu, każdy rodzic troszczy się o to, aby maluszek był ubierany i otulany w produkty, które nie będą mu szkodziły. Tyczy się to również włóczek, z których chcemy wydziergać coś dla dziecka. Jakie więc wybierać włóczki i na co powinniśmy zwracać uwagę, podczas zakupu niezbędnego asortymentu? Sprawdźmy!

Podpowiadamy, jaką wybrać włóczkę na kocyk dla niemowlaka

Jeżeli planujesz wydziergać kocyk dla swojej pociechy, a nie wiesz jak się do tego zabrać, powinnaś najpierw poznać producentów włóczki, którzy oferują odpowiedni asortyment. Na rynku występuje mnóstwo rodzajów włóczek, przez co zakup może okazać się sporym wyzwaniem. Nie każda jednak włóczka nadaje się dla niemowlaka. Jaką więc wybrać? W skrócie włóczka na kocyk dla niemowlaka powinna posiadać:

  • Właściwości oddychające;
  • Brak właściwości uczulających;
  • Nie powinna się mechacić;
  • Powinna być wykonana z naturalnych materiałów, bez dodatków szkodliwych chemikaliów;
  • Powinna zawierać certyfikat ORLK-TEX klasa I;
  • Powinna być miękka i delikatna.

Jaka włóczka dla niemowlaka

Na co zwracać uwagę, kupując włóczkę dla niemowlaka?

Każda włóczka dla niemowlaka powinna być miękka, miła w dotyku oraz niegryząca. Delikatna skóra niemowlaka może być szybko podrażniana przez włóczkę, dlatego ta nie może być szorstka. Idealnie, kiedy to zakupiona włóczka jest antyalergiczna oraz wykazuje właściwości termoregulacyjne. Wybraliśmy kilka modeli włóczek, które mogą być najodpowiedniejszym wyborem dla maluszka.

Sprawdź popularne włóczki dla dzieci w naszym sklepie

pasmanteria drops alpaca 3720 pasmanteria drops baby merino 49 włóczka drops merino extra fine 11
16,29 zł
16,69 zł
16,69 zł

 

Drops Alpaca – jest to włóczka wykonana z bardzo miękkiej przędzy na bazie 100% alpaki. Wełna z Alpaki utrzymuje długo ciepło, nie zawiera lanoliny (odpowiedzialnej za reakcje alergiczne) oraz jest trwała. Wykonany na jej bazie kocyk dla niemowlaka będzie lekki, miękki, a także bardzo przyjemny w dotyku. Najbardziej odpowiednie druty pod ten rodzaj wełny to 3,5 mm. Kocyk, jaki wykonamy dla naszego niemowlaka, na bazie Drops Alpaca będzie miękki, lekki oraz ciepły;

Drops Air – składa się z 65% alpaki oraz 28% poliamidu o 7% wełny merino. Kocyk wykonany na bazie tej przędzy będzie leciutki, ponieważ włóczka zamiast przędzenia jest dmuchana. Ta technologia sprawia, że kocyk na bazie włóczki Drops Air będzie lżejszy o 30% w stosunku do kocyka wykonanego z klasycznej włóczki. Włóczki Drops Air są delikatne i lekkie, a co najważniejsze niegryzące. Ponadto są przewiewne i bardzo trwałe. Najlepiej dziergać z nich przy zastosowaniu drutów 5 mm.

Włóczki merino na kocyk dla niemowlaka

Spróbuj włóczki merino na kocyk dla niemowlaka!

Włóczki z merynosa to wyroby idealne pod niemowlaka. Kocyk wykonany z włóczki merino będzie zawsze miękki oraz przyjemny w dotyku. Co więcej, nie będzie wywoływał podrażnień skóry, ze względu na to, iż nie zawiera lanoliny. Lanolina często odpowiedzialna jest za duży dyskomfort wywołany uczuciem gryzienia. Kolejną zaletą włóczek merino jest spora odporność na plamy oraz przeróżne zapachy. Można więc się domyślić, że kocyk z wełny merino będzie łatwy w utrzymaniu i niewymagający ciągłego prania. Co ciekawe wełna merino jest odporna na promienie UV. Doskonale reaguje na temperatury, dostosowując się do nich, przez co kocyk będzie się nadawał na sezon zimowy oraz letni.

Drops Baby Merino – jest to 100% wełna z merynosa bardzo często wybierana właśnie na kocyki dla niemowlaków. To najcieńsza z włóczek Drops Merino. W celu wykonania kocyka zaleca się druty 3 mm. Do dziergania kocyka jedną nitką możemy zastosować druty 3.5 mm. Jest to włóczka na wiosnę, lato oraz wczesną zimę;

Drops Merino Extra Fine – to również 100% merino jednak grubsza od wspominanej powyżej Baby Merino. Włóczka ta przeznaczona jest na kocyki jesienno-zimowe. Zalecane do niej druty to 4 mm.

Drops Cotton Merino – doskonale nadaje się na odzież i dodatki dla niemowlaków. Można z niej również wykonać kocyk. W składzie zawiera 50% merynosa oraz 50% bawełny.

Kocyk dla niemowlaka z włóczki z certyfikatem

Jak kocyk dla niemowlaka, to tylko z włóczką posiadającą certyfikat

Rosnąca popularność robótek ręcznych sprawia, że wybieramy włóczki tylko wysokiej jakości zawierające certyfikaty, które to potwierdzają. Szczególnie zwracamy na to uwagę, podczas zakupu włóczki dla niemowlaka. Podpowiadamy, które z popularnych włóczek dla niemowląt posiada certyfikat OEKO-TEX, Standard 100, klasa I.

Powyższy certyfikat oznacza, że produkt został odpowiednio skontrolowany i nie zawiera substancji szkodliwych oraz niebezpiecznych dla człowieka. Natomiast „klasa I” stanowi najwyższy poziom jakości i nadaje się dla niemowląt i dzieci do lat 3. Włóczki posiadające ten certyfikat to między innymi:

  • Drops Cotton Merino;
  • Drops Big Merino;
  • Drops Merino Extra Fine;
  • Drops Baby Merino.

Jakie inne włóczki na kocyk dla niemowlaka?

Oprócz powyższych włóczek często sięgamy także po włóczki kaszmirowe, bambusowe i angory. Włóczka bambusowa jest to w 100% naturalna włóczka, bardzo miękka i przewiewna. Można nią zastąpić włóczkę bawełnianą. Natomiast włóczka kaszmirowa, jako materiał na kocyk dla niemowlaka, to wersja all inclusive. To włóczka najwyższej jakości, gwarantująca komfort, jednak jest ona dość droga. Natomiast kocyk z angory posiada delikatny połysk, należy jednak uważać na alergie, ponieważ może wywoływać podrażnienia i uczulenia, szczególnie u najmłodszych.

Włóczki dla niemowląt

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli pragniemy wykonać kocyk z włóczki dla niemowlaka, powinniśmy zastanowić się nad jego rozmiarem oraz kolorem. Kolorystykę zazwyczaj dobieramy pod płeć dziecka, kolorystykę wózka lub pokoju. Wielkość jest natomiast dowolna, warto jednak wiedzieć, że za duży kocyk nie zmieści się do wózka, a za mały może nie zapewnić odpowiedniej temperatury. Jeżeli chcemy dodać jakieś dekoracje do kocyka, to pamiętajmy, aby były one odpowiednie dla dziecka, nie mogą być szorstkie oraz zbyt drobne. Każdy dodatek niesie ze sobą ryzyko połknięcia albo podrażnienia skóry.

Jak dbać o kocyk z włóczki?

Każdy rodzic wie, że odzież i dodatki dla niemowlaka powinny być utrzymywane w odpowiedniej czystości, z tego względu również kocyk powinniśmy regularnie czyścić. W zależności, jaka włóczka została zastosowana do wykonania kocyka, powinniśmy dobrać techniki czyszczenia oraz temperatury prania. W innym wypadku nasz kocyk może stracić kolor, skurczyć się lub rozciągnąć. Pamiętajmy również, aby do prania wykorzystywać środki piorące przeznaczone dla małych dzieci. Jeżeli wprowadzimy odpowiednia pielęgnację kocyka dla niemowlaka, ten posłuży nam przez długie lata w nienagannym stanie.

Przeczytaj również

0